Jak przebiega rozwód – czyli jak się przygotować do rozwodu?

Poniższe opracowanie ma za zadanie krótkie przedstawienie procedury rozwodowej. Należy jednak pamiętać, że nie ma 2 identycznych spraw a w przypadku wszelkich wątpliwości w sprawach rozwodowych warto korzystać z profesjonalnych pełnomocników – adwokatów lub radców prawnych. Jeśli myślisz o złożeniu pozwu rozwodowego lub właśnie się dowiedziałeś, że Twój małżonek taki pozew złożył sprawdź co czeka Cię w dalszej kolejności.

Decyzja o rozwodzie.
Jest to kluczowa sprawa. Na tym etapie warto zadać sobie kilka pytań. Podstawowym pytaniem jest czy nie ma już szans na uratowanie naszego związku. Jeśli stwierdzisz, że nie lub pozew złożył współmałżonek musisz podjąć decyzję czy podczas postępowania rozwodowego skorzystasz z pomocy adwokata lub radcy prawnego. W tym miejscy należy zaznaczyć, że rozwód to nie jest dobry czas na oszczędności i jeśli tylko posiadasz wystarczające finanse warto skorzystać z usług DOBREGO adwokata lub radcy prawnego. Słowo „dobrego” jest tu wyjątkowo ważne. Rynek usług prawniczych rozrasta się w ogromnym tempie i co roku pojawia się na rynku setki nowych kancelarii. Mocno rekomendujemy korzystanie z usług prawników posiadających dobre opinie Klientów, sprawdzonych oraz wyspecjalizowanych w postępowaniach rozwodowych. Korzystanie z usług adwokata z pewnością zapewni nam większy komfort psychiczny oraz świadomość tego, że sprawa będzie prowadzona profesjonalnie. Nie zwolni nas to jednak zupełnie z udziału w sprawie – musimy się przygotować na zeznania w sądzie, które w sprawie są bardzo istotne. Adwokat jest naszym reprezentantem który jednak powinien z nami konsultować wszelkie posunięcia – na które możemy się zgodzić lub też nie. Zdecydowanie mniej stresujący jest rozwód bez orzekania o winie – jednak decyzję o tym czy warto składać pozew w którym wnosi się o orzekanie o winie powinno się podjąć po konsultacji z adwokatem.

Wybór adwokata do rozwodu
Dość często lekceważona ale bardzo istotna sprawa. Musimy wiedzieć, że koszty adwokata w postępowaniu rozwodowym są dość wysokie. Pełnomocnik który specjalizuje się w sprawach rozwodowych oraz ma opinie sprawdzonego adwokata na rynku za przeprowadzenie postępowania rozwodowego weźmie honorarium w kwocie od 4000-8000zł ( miasta takie jak Wrocław czy Warszawa). Oczywiście możemy zlokalizować kancelarie które policzą nam znacznie więcej jak i takie które zgodzą się prowadzić postępowanie rozwodowe za niższe kwoty. Wszystko zależy od reputacji adwokata. Nasz wybór jest o tyle istotny, że każdy adwokat pobiera honorarium z góry w całości jeszcze przed napisaniem pozwu. Tak więc jeśli wybierzemy źle albo będziemy skazani na wybranego adwokata lub też wypowiemy pełnomocnictwo ale nasze pieniądze przepadną. Jak wybrać dobrego adwokata rozwodowego. Przede wszystkim należy kierować się opiniami Klientów dla których dany adwokat wcześniej prowadził sprawę, sprawdzić czy adwokat reprezentuje Klientów na rozprawach osobiście oraz czy sam analizuje akta sprawy rozwodowej.

Pozew:

Jest to bardzo istotne pismo procesowe które musi spełaniać szereg warunków. W internecie dostępnych jest sporo wzorów o różnej jakości. Dlatego tez nawet jeśli nie posiadamy wystarczających środków na wynajęcia prawnika do całej sprawy powinniśmy powierzyć napisanie pozwu profesjonaliście. Jeśli jednak chcemy skorzystać z jednego ze wzorów dostępnych w Internecie warto sprawdzić czy zawiera on takie informacje jak:
a. kto będzie zajmować się dziećmi po rozwodzie?
b. czy drugiemu małżonkowi należy ograniczyć władzę jedynie do kontaktów z dziećmi, czy pozbawić go władzy nad dziećmi?
c. Kwestie związane z alimentami
d. Kwestie związane z podziałem majątku
e. żądanie zwrotu kosztów sądowych od strony przeciwnej
To tylko kilka podstawowych kwestii, natomiast pozew rozwodowy może zawierać dużo więcej wniosków.
W przypadku gdy to współmałżonek wniósł pozew do Sądu masz czas 2 tygodni podczas których możesz ustosunkować się do wniosków w nim zawartych. Warto to zrobić.
Pozew musi posiadać załączniki:

odpis aktu małżeństwa, odpisy aktów urodzenia dzieci, możesz powołać świadków, na okoliczności przez Ciebie przytoczone, zaświadczenie o dochodach z pracy, ew. PIT za poprzedni rok, zaświadczenia np. lekarskie, odpisy innych istotnych dla sprawy wyroków, dokumenty wskazujące na wysokość kosztów utrzymania dzieci, itp.
Rozprawa
To z pewnością bardzo stresujący moment. Dobry adwokat u boku jest jednak w stanie naświetlić Klientowi czego może się spodziewać na sali sądowej. Warto przed każdą rozprawą spotkać się wcześniej z pełnomocnikiem oraz omówić czego można się spodziewać na danej rozprawie, jakie pytania mogą paść oraz o co zapytać świadków. Bardzo ważne jest aby z własnym pełnomocnikiem być w 100% szczerym tylko wtedy będzie on mogł nas skutecznie reprezentować w sprawie rozwodowej.

Wyrok
może zapaść już na pierwszej sprawie – co często zdarza się w postępowaniu bez orzekania o winie, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie często wyrok zapada dopiero po kilku lub kilkunastu rozprawach. Wyrok nie jest prawomocny z dniem ogłoszenia. W terminie 7 dni od jego ogłoszenia można napisać do sądu wniosek o uzasadnienie wyroku i w ciągu 14 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem złożyć apelację.

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum:
http://www.jaksierozwiesc.info/forum/forumdisplay.php?fid=2