Jak wybrać dobrego adwokata?

Wybór właściwego adwokata to zwykle duży problem. Po pierwsze jego pracę możemy ocenić dopiero po rozpoczęciu współpracy a po drugie odniesienie jakości pracy jednego adwokata do innego jest dość trudne dla osoby która na co dzień nie przebywa w sądzie i nie ogląda wystąpień różnych adwokatów. Opinia znajomego który powierzył danemu adwokatowi sprawę również nie będzie do końca obiektywna gdyż nie ma 2 takich samych spraw a sama wygrana nie jest wyznacznikiem kunsztu pracy adwokata. Czym się więc kierować aby wybrać dobrego adwokata – do sprawy rozwodowej, karnej a może z zakresu prawa podatkowego – jest parę ogólnych wskazówek którymi możemy się kierować aby nasz wybór był trafny.

1. Doświadczenie w prowadzeniu danej kategorii spraw.
Jest to zdecydowanie ważna informacja dla osoby poszukującej dobrego adwokata – wiadomo z jednej strony, że adwokat który jest znakomity w sprawach karnych nie koniecznie dobrze poprowadzi sprawę cywilną.

2. Umiejętność wyjaśniania sprawy
Przed zaangażowaniem kogoś do prowadzenia sprawy można (a nawet trzeba) poprosić o listę czynności, które będą podejmowane i wyjaśnienie ich celu. Umiejętność prostego wyjaśnienia, jak sprawę wygrać pozwala przypuszczać, że i przeciwnikowi (i sądowi) jasno zostanie wyklarowane, kto ma rację.
Oczywiście nie należy oczekiwać dokładnej „instrukcji obsługi sprawy”, a jedynie ogólnego zarysu.

3. Samodzielność
W dzisiejszych czasach ciężko o adwokata który poprowadzi naszą sprawę od początku do końca samodzielnie. Tani siła robocza jaką są aplikanci sprawia, że czynności typu pisanie pozwu czy pism procesowych wykonują właśnie oni, jest to typowe zwłaszcza w dużych korporacjach adwokackich gdzie dodatkowo często bywa tak, że adwokaci prowadzą daną sprawę na zmianę. Są to zdecydowanie niekorzystne praktyki dla Klienta – dlatego warto wybrać adwokata który samodzielnie analizuje akta, pisze pisma oraz reprezentuje Klienta przed Sądem.

Dodaj komentarz