Koszty rozwodu z adwokatem

Częstym pytaniem zadawanym przez użytkowników na forach internetowych jest cena jaką należy zapłacić adwokatowi za prowadzenie sprawy rozwodowej. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi co najmniej z 2 względów. Po pierwsze nie ma 2 identycznych spraw rozwodowych po drugie bardzo duży przyrost nowych adwokatów co rok powoduje bardzo duże zróżnicowanie cen. Zasadą jest, że prowadzenie postępowania bez orzekania o winie jest znacznie tańsze niż postępowania z orzekaniem o winie. Wiąże się to z tym, że postępowanie bez orzekania o winie wymaga od pełnomocnika mniejszego nakładu pracy, jest szybsze i prostsze. Tutaj ceny są zróżnicowane i na chwilę obecną oscylują w granicach 1500 do 4000zł. W chwili obecnej gdy rynek usług prawniczych jest mocno nasycony nie ma już reguły, że adwokat w Warszawie jest droższy niż np. we Wrocławiu czy też w Opolu.
Obecnie możemy zlecić sprawę adwokatowi który dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową i z pewnością nawet w stolicy możemy liczyć na kwotę w dolnych granicach skali wskazanej powyżej. Adwokaci z doświadczeniem oraz z wyrobioną pozycją na rynku zwykle nie podejmują się prowadzenia sprawy rozwodowej za kwotę niższą niż 2500zł.
Rozwód z orzekaniem o winie:
Postępowanie to jest znacznie bardziej skomplikowane ,długotrwałe a co za tym idzie droższe. W przypadku tego postępowania strony muszą dowieść z czyjej winy doszło do rozpadu małżeństwa. Pociąga to za sobą konieczność gromadzenia dowodów a także przesłuchiwania świadków na kilku a nieraz i kilkunastu rozprawach. W przypadku stron mocno skonfliktowanych rozpraw może być naprawdę wiele. W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie dobry adwokat przyjmie honorarium w kwocie min 4000zł. Często bywa tak, że jest to opłata za przygotowanie pozwu oraz reprezentację na pierwszych kilku bądź też jedynie pierwszej rozprawie. W przypadku kolejnych rozpraw adwokaci pobierają kolejne opłaty za każdą rozprawę – zwykle w kwocie 200-500zł. Oczywiście w przypadku postępownia z orzekaniem o winie – nie da się oszacować górnej granicy opłaty początkowej. Zdarza się, że duże kancelarie rozpoczynają prowadzenie sprawy po przyjęciu honorarium w kwocie nawet 20.000 zł. Dodatkowe koszty mogę generować postępowanie o podział majątku a także o prawa rodzicielskie.
Analiza została przeprowadzona na podstawie zapytań do 26 losowych adwokatów z Warszawy, Wrocławia oraz Opola
Zapraszamy do dyskusji na forum
http://www.jaksierozwiesc.info/forum/forumdisplay.php?fid=2