Kryteria wyboru dobrego adwokata lub radcy prawnego? Czyli jak dobrze wybrać!

W przypadku postępowania przed sądem czy to w sprawie cywilnej, karnej czy też dowolnej innej sprawie w której musimy przedstawić nasze racje kluczowym elementem oraz podstawą sukcesu jest coś co potencjalny Klient musi zrobić jeszcze przed rozpoczęciem całego postępowania – a więc wybór dobrego adwokata czy też radcy prawnego.
Dobry prawnik to taki specjalista który już przed procesem naświetli nam jakie mamy możliwości oraz szanse na powodzenie przy wyborze którejkolwiek z opcji, wyjaśni nam także zagrożenia, wytłumaczy przebieg procesu a także wskaże jak odpowiednio występować na sali sądowej, ponadto napisze pozwy oraz pisma procesowe które jasno i zwięźle ale przy tym i dosadnie przekaże nasze stanowisko w sprawie.

Ale czy w taki sposób postępuje każdy prawnik, czy jedynie tylko niektórzy. Jak się okazuje z relacji wielu klientów którzy zamieszczają swoje opinie o adwokatach i radcach prawnych w portalach typu www.wybierzprawnika.com – obecnie ciężko o takiego specjalistę. Wielokrotnie sprawy powierzane przez nas traktowane są rutynowo a zainteresowanie Klientem ustaje w momencie dokonania płatności – czyli niestety już na samym początku – czym zatem kierować się aby trafić do dobrego profesjonalisty gdy tak naprawdę decyzję o wyborze adwokata czy też radcy prawnego musimy podjąć już po pierwszym spotkaniu – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

CENA:
Kryterium niebywale istotne z punktu widzenia większości Klientów, jednak czy w tej branży wysoka cena zawsze będzie świadczyła o wysokiej jakości usług. Przyglądając się temu kryterium bliżej musimy wziąć pod uwagę zmiany jakie zaszły obecnie na rynku usług prawnych. Konkurencja wśród adwokatów oraz radców prawnych z dnia na dzień robi się coraz większa dlatego niektórzy z nich nawet Ci dobrzy specjaliści zostali zmuszeni do zmniejszenia cen. Tyczy się to głównie Kancelarii Indywidualnych czyli tak naprawdę tych z których korzysta większość Klientów indywidualnych. W mniejszym stopniu dotyczyć to będzie większych korporacji oraz spółek adwokackich które są tworzone przez kilku a czasem kilkunastu wspólników. Duża kancelaria aby zapewnić sobie możliwość utrzymania musi operować na wyższych stawkach niż kancelarie indywidualne co niestety nie zawsze przekłada się na lepszą jakość obsługi czy też zaangażowanie w sprawę Klienta. Podobny przykład można odnieść do Kancelarii prowadzonych przez adwokatów którzy brali udział w głośnych oraz medialnych sprawach – nie zawsze wysoka cena za usługę będzie niosła za sobą zaangażowanie w sprawę niewielkiego Klienta.

Opinie Klientów – polecenie!
Jest to jedno z najbardziej wiarygodnych i najtrafniejszych kryteriów oceny przy wyborze prawnika. Najczęściej opinie o danym prawniku możemy zaczerpnąć od znajomych czy też z różnego rodzaju for internetowych. Jednak i przy tym kryterium mamy parę uwag. Zakładając, że szykujemy się do postępowania rozwodowego to nie możemy brać pod uwagę opinii naszego znajomego któremu adwokat prowadził sprawę karną czy też z zakresu prawa podatkowego. Niewielu jest specjalistów którzy są dobrzy w każdej dziedzinie prawa dlatego jeśli mam sprawę karną szukamy opinii o karnistach, jeśli rozwodową to do adwokata który specjalizuje się w sprawach rozwodowych itp. Ponadto szukając opinii o adwokatach i radcach prawnych unikamy for plotkarskich czy też takich gdzie nagle 20 użytkowników poleca 20 różnych super prawników – niestety ale często są to praktyki stosowane przez różnego rodzaju prawników. Polecamy zatem fora prawnicze oraz portale z opiniami o adwokatach i prawnikach z innych korporacji np.:
www.dobryprawnik.org
www.wybierzprawnika.com
www.krajowyrejestrprawnikow.pl
oraz inne specjalistyczne portale z zakresu prawa.
Z każdym adwokatem warto przeprowadzić przed zleceniem sprawy rozmowę w której zapytamy o takie kwestie jak – jego koncepcja na prowadzenie sprawy, czy sprawę będzie prowadził samodzielnie, czy cena obejmuje całe postępowanie czy też będą dodatkowe koszty za każdy następny termin. Po takiej wstępnej rozmowie znacznie łatwiej będzie nam podjąć decyzje.

Dodaj komentarz